Kako klima-uređaji utječu na oči
Ljetne vrućine, rad u uredu i vožnju u automobilu teško zamišljamo bez opcije uključivanja klima-uređaja, a često i pretjeramo sa snižavanjem temperature, pogotovo kad su vanjske temperature jako visoke. No ovi uređaji imaju i nedostatke koji se mogu odraziti na naše zdravlje.
Opasnosti na koje treba pripaziti
Primarno se to odnosi na tegobe uzrokovane značajnom razlikom između vanjske i unutarnje temperature. Nagli prelazak iz toploga u hladno i obrnuto, ne omogućava organizmu brzu prilagodbu novoj temperaturi pa dolazi u stanje temperaturnog šoka. Probleme će posebno osjetiti oni koji imaju problema s tlakom, artritisom i sinusima pa zapamtite da bi razlika u temperaturi između vanjskog i unutarnjeg prostora trebala iznositi oko 7 stupnjeva, ne više od toga.
Suhoća očiju zbog nepravilnog korištenja klima-uređaja
Boravite li češće u klimatiziranim prostorijama, vjerojatno ćete se (ili već jeste) susresti s osjećajem suhoće očiju. Suhe oči posljedica su male količine vlažnosti u klimatiziranim prostorijama, popraćene su crvenilom ili svrbežom, a uz to često se znaju javiti i glavobolja te alergija. S obzirom na nisku količinu vlažnosti u zraku i klimatiziranim prostorima, suši se površina vašeg oka, kao i sluznica nosa koji je s njima povezan, pa je s time često povezan i osjećaj peckanja ili tzv. pijeska u očima.
Klima-uređaj nemojte usmjeravati izravno prema sebi dok radi, kako ne biste dobili upalu sinusa ili druge infekcije dišnog sustava.
Kvalitetan i održavan klima-uređaj smanjuje vlažnost u prostoriji pa prije svega obavite redovito čišćenje i održavanje filtera klime, a servisiranje će također utjecati na manje nakupljanje štetnih mikroorganizma.
Osjetljivije osobe te osobe s kroničnim bolestima ne bi trebale pretjerati s korištenjem klima-uređaja u svakodnevnom životu jer može doći i do bolova te ukočenosti vrata ili leđa, a ako u prostorijama borave bebe i mala djeca, preporučuje se uopće ne koristiti klima-uređaj.