Koja je razlika između bolesti suhog oka i sindroma crvenog oka
Unatoč sličnosti nekih znakova, bolest suhog oka i sindrom crvenog oka različita su stanja.
Evo kako prepoznati i razlikovati bolest suhog oka od sindroma crvenog oka.
Simptomi bolesti suhog oka i sindroma crvenog oka
Upečatljiv znak bolesti suhog oka je osjećaj suhoće očiju, nelagoda, svrbež, peckanje, koji se često javljaju na kraju radnog dana i nakon intenzivnog vidnog stresa. Može se pojaviti i umjereno crvenilo bjeloočnica, suzenje.
Glavni simptomi sindroma crvenog oka su pojačan vaskularni uzorak i crvenilo (hiperemija) oka, oticanje i iritacija konjunktive. Ostali znakovi, kao što su smanjena vidna oštrina, fotofobija, svrbež, nelagoda, bol, suzenje, također često prate SCG, mogu biti izraženi u većoj ili manjoj mjeri.
Zašto se pojavljuju?
Bolest suhog oka javlja se kada nema proizvodnje prirodnih suza ili kada one brzo ispare. Površina oka nije dovoljno navlažena, što uzrokuje nelagodu. Različiti čimbenici imaju negativan učinak na suzni film, ali glavni su:
- dugotrajno vizualno opterećenje (rad na računalu, korištenje gadgeta, čitanje pri slabom osvjetljenju);
- popratne kronične bolesti, kao što su dijabetes melitus, hipotireoza itd.;
- korištenje niza sustavnih i lokalnih lijekova;
- hormonska neravnoteža u tijelu žene tijekom trudnoće, dojenja i menopauze;
- starenje;
- kirurški zahvati na očima;
- ozljede oka.
Sindrom crvenih očiju je mikro cirkulacijski poremećaj koji se očituje jakim širenjem i prokrvljenošću malih žila na površini oka. U pravilu se javlja pod utjecajem iritirajućih neinfektivnih čimbenika: jak vjetar, osobito s pijeskom i prašinom, dim i prašnjavost zraka, smog, jaka sunčeva svjetlost, suhi klimatizirani zrak, dim cigareta, uporaba agresivnih kućanskih preparata i kozmetike, kontakt s malim stranim česticama, mehaničko djelovanje kontaktnih leća i prekomjerna opterećenja. SCG često prati alergijski rinitis i rino konjunktivitis - i sezonski (polenske polinoze i cvjetanje) i tijekom cijele godine (alergija na domaće grinje, životinjsku dlaku itd.).
Važno je napomenuti da se prilično često sindrom "crvenog oka" razvija u pozadini sindroma "suhog oka". Nasuprot tome, u liječenju SCH uz korištenje kapi za oči, koje uključuju konzervanse (na primjer, benzalkonijev klorid), mogu se razviti suhe oči.