Kako znati ima li dete problema sa vidom?
Većina roditelja misli da bi, kada bi njihovo dete imalo probleme sa vidom, sigurno znali za to. Međutim, to nije slučaj iz više razloga.
Prvo, deca često ne uspevaju da komuniciraju ili prepoznaju da nešto nije u redu sa njihovim vidom. Drugo, mnogi oftalmološki poremećaji su asimptomatski u svojim ranim fazama, što otežava njihovo prepoznavanje i lečenje.
Kako se razvija detetov vid?
Deca uzrasta od 0-1 godine
Novorođenčad slabo vide - čak i izbliza vide mutno. Od 6 nedelja starosti bebine oči mogu razlikovati lice majke od velikih igračaka, a od 4-6 meseci očima prate pokretne predmete. Sa 7-10 meseci dete može da vidi ne samo prednji plan, već i ceo prostor sobe.
Deca uzrasta od 1-2 god
Do ovog uzrasta, mala deca imaju dobro razvijenu koordinaciju oko-ruka: motorička i vizuelna percepcija rade zajedno kako bi pomogli njihovim prstima da drže olovku i crtaju škrabotine, bacaju loptu u metu, stavljaju kašiku u usta.
Deca uzrasta od 3-5 godina
Sa 3 godine dete je spremno za temeljni pregled kod oftalmologa. Ne zanemarite pregled kako biste se uverili da su bebine oči zdrave i da se vid normalno razvija. Ako se otkriju bilo kakvi problemi, optometrista može propisati lečenje ili recept za naočare. Većina problema sa očima kod dece može se ispraviti ako se otkriju rano.
Deca uzrasta od 6-7 godina i starija
Pre škole će biti potreban još jedan detaljan pregled očiju kako bi se uverili da se pravilno razvijaju. Oftalmolog će proveriti vaš vid na kratkovidost, dalekovidost i astigmatizam. Preporučuje se provera vida školske dece svake 1-2 godine, barem uz pomoć brzog skrininga - to vam omogućava da uhvatite do 60% problema sa očima kod školske dece. Deca koja nose naočare treba da posećuju oftalmologa svakih 12 meseci.
Znakovi problema sa vidom
Deca se obično ne žale na probleme sa vidom, a većina roditelja počinje da brine kada dete počne da žmirka ili ne može jasno da vidi udaljene predmete ili natpise. Zbog toga je važno da budete svesni neočiglednih znakova oštećenja vida. To podrazumeva:
- Slaba koncentracija, teško razumevanje gradiva
- Poteškoće u čitanju: dete trlja oči dok čita, mnogo trepće, preskače reči
- Mučnina, vrtoglavica ili glavobolja nakon vizuelnog napora
- Nespretnost tokom sportskih aktivnosti, poteškoće u koordinaciji tela i preciznosti u igri loptom.
- Jaka osetljivost očiju na svetlost
- Izbegavanje crtanja, bojenja ili drugog naprezanja očiju
Očigledni znakovi problema sa vidom kod deteta:
- ne vidi predmete u daljini
- teško čita sa table
- sedi preblizu TV-u
- stalno trlja oči, žmirka
- oči su često crvene
Ako sumnjate na oštećenje vida kod vašeg deteta, odmah se obratite oftalmologu. On će propisati neophodan tretman i utvrditi da li dete treba da nosi naočare.
Kratkovidnost kod deteta
Kratkovidost (ili miopija) je najčešće oštećenje vida kod dece školskog uzrasta. Obično se razvija u starosti između 6 i 15 godine i obično se koriguje naočarima ili kontaktnim sočivima. Nedijagnostikovana miopija kod dece često ometa akademski uspeh.
Faktori koji doprinose nastanku miopije kod dece:
- Genetski faktori: Miopija roditelja se često prenosi na decu.
- Intenzivno dugotrajno naprezanje očiju. Na primer, čitanje ili korišćenje računara duže vreme bez prekida.
- Nedostatak fizičke aktivnosti na otvorenom. Deca koja većinu vremena provode u zatvorenom prostoru i retko se igraju napolju imaju veće šanse da budu kratkovida. Naučnici veruju da vitamin D može usporiti napredovanje miopije kod dece.
Koliko vremena dete može da provede za računarom i gedžetima?
Ne preporučuje se deci mlađoj od 2 godine da koriste tablete, računare, pametne telefone - to može uticati na njihov razvoj. Deca starija od 2 godine ne bi trebalo da provode više od 2 sata dnevno sa uređajima i ne duže od 20-30 minuta u kontinuitetu. Takođe je nepoželjno da dete koristi tablet ili telefon na putu - oči se brže umaraju tokom vožnje.
Nažalost, sada, zbog prelaska na učenje na daljinu i povećanog naprezanja očiju, kada je dete prinuđeno da provede 6-8 sati za računarom, sindrom „suvog oka” je mnogo češći kod dece.
Prevencija problema sa vidom
Šta se može učiniti da bi se sprečili problemi sa očima kod deteta:
- Igrajte igre loptom na otvorenom (frizbi, ping-pong, tenis) da biste trenirali koordinaciju ruku i očiju.
- Zajedno rešavajte vizuelne zagonetke (pronađite razlike, prođite kroz lavirint, dovršite slagalicu).
- Kupite naočare za sport (hokej, tenis, košarku). One će pomoći da se izbegne 90% povreda oka.
- Ne dozvolite svom detetu da se igra vatrometom ili oružjem.
- Držite podalje sredstava za čišćenje toaleta i drugih hemikalija koje mogu biti opasne ako uprskaju u oči.
- Ograničite vreme koje dete provodi za računarom. Ohrabrite decu da prave pauze od 20 sekundi svakih 20 minuta kako bi smanjili naprezanje očiju.
- Proverite ergonomiju radnog mesta. Preporučeno rastojanje između monitora i očiju za decu je od 45 do 60 centimetara. Na ekranu ne bi trebalo da bude odsjaja lampi, osvetljenost monitora treba da bude ista kao i osvetljenje u prostoriji.
- Podesite osvetljenje u prostoriji. Za nastavu je najbolje prirodno svetlo, za večernje aktivnosti možete kupiti dobru lampu.
- Ohrabrite dete da jede tamnozeleno povrće i mleko – ove namirnice su dobre ne samo za kosti, već i za zdrave oči.
- Kupite dečije naočare za sunce sa 100% UV zaštitom.