Vrste kontaktnih sočiva
Kontaktna sočiva su odličan način za korekciju vida za one koji ne žele da nose naočare i nisu spremni za operaciju. Jednostavni su za upotrebu, pristupačni, nevidljivi za korišćenje i relativno bezbedni. Osim ako, naravno, vaša sočiva nisu pravilno odabrana.
Šta su kontaktna sočiva
Asortiman modernih sočiva je ogroman. Hajde da pokušamo da razumemo glavne razlike da bismo razumeli šta bi moglo biti ispravno za vas. Dakle, sočiva su:
Što se tiče mekoće i tvrdoće
Čvrsta sočiva se koriste veoma retko i to u ekstremnim slučajevima - na primer, sa veoma jakim stepenom astigmatizma. Ona su manje udobna, ali traju duže. Meka sočiva su mnogo udobnija - skoro se i ne osećaju na očima.
Do datuma zamene
Što je kraći period nošenja kontaktnih sočiva, to su bezbednija jer se na njihovoj površini tokom upotrebe akumulira manje naslaga i bakterija koje mogu izazvati infekciju. Zbog toga većina oftalmologa preporučuje kupovinu sočiva sa periodom nošenja od 1 do 4 nedelje. Ali postoje i tromesečna zamenska sočiva (na 3 meseca) i tradicionalna sočiva (na 3-6 meseci) - jeftinija su po ceni, ali po pravilu malo su deblja od sočiva za čestu planiranu zamenu i stoga nisu tako udobna.
Jedna od praktičnih i sigurnih opcija je svakodnevna zamena sočiva. Kao što ime govori, ovo su jednodnevna sočiva. Ona su najpogodnija za ljude sa osetljivim očima.
Načinom nošenja
Najpopularnija i najsigurnija sočiva su dnevna sočiva. Nose se danju, a skidaju noću. Ovo omogućava rožnjači da se odmori i obnovi metabolizam kiseonika, jer čak i najtanja sočiva sprečavaju da površina oka "diše".
- Fleksibilan način rada omogućava kontinuirano nošenje sočiva do dva dana.
- Postoje i sočiva za produženo nošenje - mogu se nositi 7 dana bez skidanja.
- Sočiva za neprekidno nošenje tokom 30 dana su prilično retka i treba ih koristiti samo nakon konsultacije sa oftalmologom.
- Noćna sočiva treba staviti pre spavanja i ukloniti ih ujutru. Nakon 8 sati sna u takvim sočivima, proizvođač obećava korisniku savršen vid tokom celog dana.
Po dogovoru
Sočiva za korekciju vida zovu se optička, a obojena sočiva se nazivaju kozmetička.
Koja kontaktna sočiva su prava za vas?
Sočiva treba da reše vaše glavne probleme: da obezbede dobar vid ispravljanjem kratkovidosti, dalekovidosti, astigmatizma ili kombinacijom ovih problema. Naravno, ne bi trebalo da ih birate sami, jer sočiva imaju hiljade opcija za kombinaciju prečnika i zakrivljenosti, pa je bolje da ne štedite vreme i novac za odlazak kod oftalmologa.
Koja su sočiva za problematične oči?
- Za astigmatizam - torična sočiva. Imaju poseban oblik koji im omogućava da koriguju vid i astigmatizam.
- Za oči sklone suvoći, meka silikon hidrogel sočiva sa niskim sadržajem vlage. Ako vam simptomi suvoće izazivaju veliku nelagodu, možete koristiti veštačke suze koje kapaju bez skidanja sočiva
- Sa visokom osetljivošću na strane predmete u očima - jednodnevna sočiva.
- Za osobe sa problemima sa samoorganizacijom (previše su lenji za skidanje i negu sočiva) - ili sočiva sa produženim vekom trajanja ili jednodnevna sočiva.
- Multifokalna ili bifokalna sočiva se preporučuju za starije osobe sa slabim vidom na blizinu i na daljinu.
- Za osobe sa nedostacima očne jabučice (trn) - sočiva koja imitiraju zenicu i šarenicu, ili u boji.
Kada su kontaktna sočiva predstavljena?
Prva kontaktna sočiva pojavila su se 1888. godine, ali su bila staklena i veoma neudobna. 50 godina kasnije, plastična sočiva su izmišljena u SAD. Oni su, za razliku od svojih staklenih prethodnika, dobro pristajali očima i nisu klizili, ali su ipak i dalje izazivali nelagodnost u očima. Godine 1960. u Češkoj je napravljeno prvo sočivo od mekog polimera, slično onom koji ljudi i danas koriste.
Kontraindikacije za korišćenje kontaktnih sočiva
Strogo je zabranjeno nošenje sočiva:
- kod raznih očnih bolesti (strabizam, subluksacija sočiva, keratitis, glaukom)
- sa određenim bolestima (teški dijabetes melitus, SIDA, tuberkuloza)
Ne preporučuje se nošenje sočiva:
- sa alergijama i astmom tokom egzacerbacije,
- sa SARS-om
- kod infekcija oka (konjunktivitis, itd.)
- lična netolerancija
Simptomi netolerancije su:
- bol, peckanje u očima ili glavobolja
- peckanje i svrab
- crvenilo sluznice oka ili očnih kapaka
- pojačano suzenje
- zamagljen vid
- fotosenzitivnost