6 pravila za rad na računalu u slučaju bolesti suhog oka
U današnjem digitalnom dobu, sveprisutna upotreba računala, pametnih telefona i drugih gadgeta postavlja izazove za zdravlje očiju. Jedan od najčešćih problema koji se javlja je sindrom tj. bolest suhog oka, a u ovom članku istražujemo dublju povezanost između ove bolesti i produženog korištenja digitalnih uređaja.
Kako koristiti gadgete bez da oštećujete oči?
Ako nakon radnog dana ispred monitora ne ispuštate telefon ili tablet iz ruku, onda će vam sljedeći savjeti pomoći u očuvanju zdravlja očiju:
- pokušajte koristiti glasovno tipkanje ili glasovne poruke kada razgovarate s prijateljima, tako će se oči manje naprezati
- instalirajte aplikacije koje ograničavaju pristup pametnom telefonu u određeno vrijeme
- ne gledajte u ekran tijekom vožnje
- pokušajte pronaći zabavu/hobije koji nisu povezani s gadgetima
- kada koristite pametni telefon u mraku, podesite svjetlinu zaslona na minimum.
Studija je dokazala da 8-satni radni dan za računalom dovodi do promjene sastava suznog filma, koji štiti i vlaži rožnicu te zbog svog sastava potiče zacjeljivanje njenih mikrotrauma. To se događa kod više od 60% korisnika računala.
Nošenje kontaktnih leća, suhi zrak u prostoriji zbog klimatizacije, nedostatak osvjetljenja, prašnjavost ili nedostatak vode u tijelu (blaža dehidracija) pogoršavaju stanje.
Kako smanjiti simptome bolesti suhog oka?
Rad na računalu utječe na stabilnost i kvalitetu suznog filma, što dovodi do bolesti suhog oka. Što se može učiniti po tom pitanju?
1. Naučite pravilo 20-20-20
Ovo pravilo će smanjiti ozbiljnost simptoma suhog oka tijekom dugotrajnog rada za računalom.
Jednostavno je:
- svakih 20 minuta odvojite pogled od monitora,
- fokusirajte pogled na udaljenost od približno 6 metara (20 stopa),
- zadržite pogled 20 sekundi.
U pauzi možete napraviti nekoliko vježbi gimnastike za oči: pomaknite pogled u smjeru kazaljke na satu i suprotno od njega, zatvorite oči rukama i sjednite u mrak.
2. Uzmite kratke pauze tijekom rada za računalom
Bolje je napraviti nekoliko kratkih pauza od 5-7 minuta nego jednu dužu. Ali odmicanje od monitora ne znači buljenje u telefon. Prošećite uredom, natočite čašu vode, popijte je, gledajte kroz prozor. Piti dovoljno vode znači boriti se protiv dehidracije, koja utječe i na hidrataciju očiju. Kava i čaj, naprotiv, doprinose dehidraciji pa je bolje smanjiti njihovu upotrebu.
3. Prilagodite zaslon računala
Monitor bi trebao biti postavljen na dužini ruke i malo ispod razine očiju. Kada gledate u ekran, vaše oči ne smiju biti usmjerene prema gore ili širom otvorene.
Postavite zaslon tako da nema odsjaja ili odaberite zaslon s mat površinom te smanjite svjetlinu ekrana – ne smije biti jača od osvjetljenja u prostoriji.
Održavajte monitor čistim – zbog otisaka prstiju, prašine, sasušenih kapljica na ekranu oči se mogu još više naprezati.
4. Sjednite ispravno
Ergonomski radni stolac pomoći će vam održati leđa u ispravnom položaju. Trebao bi biti podesiv po visini i imati izbočinu na leđima za podupiranje donjeg dijela leđa.
Pokušajte izbjeći pozu noga-stopalo, neka oba stopala budu na podu, a koljena savijena pod kutom od oko 90 stupnjeva.
5. Odaberite način ispravljanja vida
Kontaktne leće mogu pogoršati suhoću očiju. U tom slučaju možete pokušati promijeniti leće na tanje, s vremena na vrijeme staviti naočale ili razmisliti o laserskoj korekciji vida.
6. Koristite kapi za suho oko poznate i kao “umjetne suze”
Kapi za oči pomažu brzo ukloniti neugodne simptome suhih očiju. Neke od njih mogu se koristiti bez skidanja kontaktnih leća i onoliko često koliko je potrebno.